Üretim

/Üretim
Üretim 2018-02-03T15:01:32+00:00

Galvanizli Çelik Tel Üretim Prosesi

1. Soğuk Çekme

Üretim - Soğuk Çekme
Üretimde kullanılacak SAE ve DIN normlarına uygun içerisinde yabancı maddelerin yer almadığı, iletkenlik açısından özel seçilen filmaşinler kimyasal ve fiziksel testler sonucunda giriş kabulleri yapılarak stok giriş kabulu yapılır.

Firmamız özellikle kablo endüstrisinin yüksek iletkenlik talebine paralel bu sektör için üretilen ürünlerde sadece demir cevherinden elde edilmiş demir filmaşin hammadde kullanmaktadır.

Girdi kontrolleri yapılmış hammaddeler, müşteri isteğine ve ürünün ihtiyacına göre çeşitli çaplarda haddeleme yapılarak istenilen çapa çekim işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemler istenilen mamul çapa göre kuru ve sulu tel çekme etaplarından oluşur. Çekimler sırasında çaplar belirlenmiş dar tolerans aralıklarında üretilmektedir.

2. Ezme

Üretim - Ezme
Tel çekme ünitesinden çıkan teller hassas kontrollü olarak ezilerek istenilen ebatlardaki yassı tel haline getirilir. Bu aşamada telin istenilen boyutlara gelmesi çok önemli olup, çeşitli kontrol ve ayarlamalar ile üretim kontrol edilmektedir.

3. Tavlama

Üretim - Tavlama
İstenilen çapa indirilen teller modern tip sürekli tavlama fırınından geçirilerek bir sonraki işlem olan çinko kaplama öncesinde sürekli ve tandem olarak tavlanmaktadır.

Tavlama işlemi malzeme üzerindeki gerilimleri gidermekte ve iç yapıyı galvanizlemeye uygun hale getirmektedir. Tavlamada kullanılan yöntem, en gelişmiş ve çevre dostu yöntem olan kum benzeri bir endüstriyel ürünün ısıtılarak tellerin bu ısınmış tellerin arasından geçmesi ve tellerin tüm çevresini saran kumların telin tüm yüzeyini eşit miktarda tavlaması şeklinde gerçekleşmektedir.

4. Çinko Kaplama

Üretim - Çinko Kaplama
Yüzey hazırlama işlemi olarak teller bir çok kez asit/su/fluks banyolarından geçirilir. Galvaniz kaplamada sıcak daldırma metodu uygulanmaktadır. Burada kullanılan çinko asgari %99.995 saflıktadır ve bu amaç için özel dizayn edilmiş en son teknoloji banyolarda ertitilerek kaplama yapılmaktadır.

İki farklı tip kaplama yapılabilmektedir;

  1. Sadece Çinko Kaplama : Tel yüzeyinin sadece %100 olarak çinko ile kaplanmasıdır ve bu tip ürünler en sık kullanılan ürün tipidir.
  2. Çinko-Aluminyum Kaplama : Bu ürün tipinde ise tel yüzeyi çinko ile aluminyum karışımıyla kaplanmaktadır. Genelde kaplamanın oranı 95 Birim Çinko ya karşılık, 5 Birim Aluminyumdur.

Galvanizleme sırasında banyo girişi ve çıkışında tel çapı Laser Çap ölçerlerle ölçülerek galvaniz kalınlığı istenilen dar bir aralıkta sabit tutulabilmekte ve bu sayede galvaniz miktarı sapması asgari ve istenilen değerlere çok yakın kaplama sağlanabilmektedir. Galvaniz banyosundan çıkan ve üzerine çinkoyu alan tel yine son teknoloji olan azot sıyırma sistemi ile sıyrılarak üzerindeki galvaniz miktarı sürekli kontrol altında tutulup, istenilen tolerans aralığında üretim sağlanmaktadır.

5. Paketleme

Üretim - Paketleme
Üretimden çıkan yuvarlak ve yassı teller müşteri isteğine göre kangal, sepet, çelik makara veya tahta makaraya sarılmaktadır. Sevk edileceği uzaklığa göre çeşitli koruyucu paketleme şekillerinde hazırlanan ürünler en uzak mesafelere dahi güvenli sevk edilebilmektedirler. Paketleme ebatlarında firmamızın uyguladığı genel kabul görmüş ebatları olmasına karşın, müşteri isteklerine göre farklı ebatlarda paketlenmektedir.